DĚTSKÁ JÓGA

Dětská jóga umožňuje prožívat cvičení, jako přirozenou činnost. Jógový příběh děti zpřítomňuje. Cvičení s dětmi má svá specifika, protože je hlavně zábavou a hrou, děti jsou tak schopné vnímat instrukce uvolněně a přizpůsobují se lépe pravidlům. V jógových pozicích se zůstává krátkou dobu a ásány se častěji střídají. Zvlášť v případě malých dětí, lekce mají děj a spád. „Stále se tu něco tvoří a poznává…“ Je potřeba nové nejen objevovat, ale i zažívat. Pro menší děti využívám rytmické říkanky, písničky, jógové kartičky, někdy mantrickou hudbu, pomůcky k nácviku dýchání - větrníky, pírka, různé papírové skládanky a další vlastní vynálezy, třeba dotekový kobereček děti moc baví. 

Rezervovat >>

JAK CVIČENÍ S DĚTMI PROBÍHÁ

Pracujeme s nápodobou a s rytmem, občas se cvičí i mimo podložku. Pro starší děti se přidávají jógovými ásánami, mudrami a dechem znázorňované moudré příběhy z indických reálií, hádanky, používají se více jógové karty (které slouží, jako nápověda) a pexeso.

Školní děti už se učí správnosti a zažívají cvičební postupy. Postupně se učí navazovat na své dýchání a vědomě jej prohlubovat. Cvičení má děti především bavit. To se daří, pokud zapojím fantazii a jejich představivost a požaduji po nich schopnosti odpovídající věku. Děti potřebují častěji než dospělí zažít výzvy, které se učí překonávat. Ani v dětské józe se nesoupeří. Vedu děti k vnímání jednoty, koloběhu roku, učím je vnímat společenství, ve kterém právě jsou a také pomáhat ostatním. Když jsou na dětské józe děti trpělivější a klidnější než ostatní, zjistí že „vítězí nad svými pocity i nad svým tělem“.

Když jsou děti šikovné a prostředí pro cvičení to umožní, přidávám do lekce dětské jógy i prvky jógové akrobacie, která děti moc baví. Dětskou jógu učím ve školkách, ale i jako volnočasovou aktivitu pro starší děti vždy, když se ozvou zájemci nebo se sejde dostatečný počet dětí podobného věku. Věkové skupiny jsou ideálně rozložené takto: 3-6 let, 7-10 let, 11 let a více už je spíše teen jóga zaměřená na větší výkon dospívajcích dívek nebo chlapců, podporuje jejich citovou vyrovnanost a vede k vnímání vlastní energie.

JAK JE JÓGA PROSPĚŠNÁ NAŠIM DĚTEM

 • učí naplno a bez zábran dýchat
 • působí na správné držení těla našich dětí
 • tělo posiluje i zpružňuje
 • zvyšuje soustředění, koordinaci i psychickou odolnost
 • rozvíjí pozornost, pozitivitu, tvořivost a jasné myšlení
 • je vynikající prevencí nejrůznějších psychických i fyzických poruch
 • dává dětem možnost projevit se tím nejpřirozenějším způsobem, hrou
 • učí děti být přítomnými a také vnímat jasně okamžik „tady a teď“
 • připomíná jim jejich vlastní hodnotu
 • učí, že cvičení je přirozenou činností
 • Jógu je možné cvičit i při určitých zdravotních omezeních
  Individuální zdravotní stav dítěte je třeba vždy předem konzultovat s lektorem.

Asociace Dětské jógy v České republice nastavuje výukový standart pro lektory, kteří se chtějí věnovat v józe dětem všech věkových kategorií. Jsem lektorem dětské jogy od roku 2013 a pravidelně se dál vzdělávám.

Rezervovat >>

KONTAKT

Chcete se na cokoliv zeptat? Napište mi. 

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů

tel. 604 966 459

 e-mail: ema@emayoga.cz

č. bankovního účtu: 1184640006/2250

IČO: 02288770