DĚTSKÁ JÓGA

Dětská jóga umožňuje prožívat cvičení, jako přirozenou činnost. Jógový příběh děti zpřítomňuje. Cvičení s dětmi má svá specifika, protože je hlavně zábavou a hrou, děti jsou tak schopné vnímat instrukce uvolněně a přizpůsobují se lépe pravidlům. V jógových pozicích se zůstává krátkou dobu a ásány se častěji střídají. Zvlášť v případě malých dětí, lekce mají děj a spád. „Stále se tu něco tvoří a poznává…“ Je potřeba nové nejen objevovat, ale i zažívat. Pro menší děti využívám rytmické říkanky, písničky, jógové kartičky, někdy mantrickou hudbu, pomůcky k nácviku dýchání - větrníky, pírka, různé papírové skládanky a další vlastní vynálezy, třeba dotekový kobereček děti moc baví. 

JAK CVIČENÍ S DĚTMI PROBÍHÁ

Pracujeme s nápodobou a s rytmem, občas se cvičí i mimo podložku. Pro starší děti se přidávají jógovými ásánami, mudrami a dechem znázorňované moudré příběhy z indických reálií, hádanky, používají se více jógové karty (které slouží, jako nápověda) a pexeso.

Školní děti už se učí správnosti a zažívají cvičební postupy. Postupně se učí navazovat na své dýchání a vědomě jej prohlubovat. Cvičení má děti především bavit. To se daří, pokud zapojím fantazii a jejich představivost a požaduji po nich schopnosti odpovídající věku. Děti potřebují častěji než dospělí zažít výzvy, které se učí překonávat. Ani v dětské józe se nesoupeří. Vedu děti k vnímání jednoty, koloběhu roku, učím je vnímat společenství, ve kterém právě jsou a také pomáhat ostatním. Když jsou na dětské józe děti trpělivější a klidnější než ostatní, zjistí že „vítězí nad svými pocity i nad svým tělem“.

Když jsou děti šikovné a prostředí pro cvičení to umožní, přidávám do lekce dětské jógy i prvky jógové akrobacie, která děti moc baví. Dětskou jógu učím ve školkách, ale i jako volnočasovou aktivitu pro starší děti vždy, když se ozvou zájemci nebo se sejde dostatečný počet dětí podobného věku. Věkové skupiny jsou ideálně rozložené takto: 3-6 let, 7-10 let, 11 let a více už je spíše teen jóga zaměřená na větší výkon dospívajcích dívek nebo chlapců, podporuje jejich citovou vyrovnanost a vede k vnímání vlastní energie.

JAK JE JÓGA PROSPĚŠNÁ NAŠIM DĚTEM

 • učí naplno a bez zábran dýchat
 • působí na správné držení těla našich dětí
 • tělo posiluje i zpružňuje
 • zvyšuje soustředění, koordinaci i psychickou odolnost
 • rozvíjí pozornost, pozitivitu, tvořivost a jasné myšlení
 • je vynikající prevencí nejrůznějších psychických i fyzických poruch
 • dává dětem možnost projevit se tím nejpřirozenějším způsobem, hrou
 • učí děti být přítomnými a také vnímat jasně okamžik „tady a teď“
 • připomíná jim jejich vlastní hodnotu
 • učí, že cvičení je přirozenou činností
 • Jógu je možné cvičit i při určitých zdravotních omezeních
  Individuální zdravotní stav dítěte je třeba vždy předem konzultovat s lektorem.

Asociace Dětské jógy v České republice nastavuje výukový standart pro lektory, kteří se chtějí věnovat v józe dětem všech věkových kategorií. Jsem lektorem dětské jogy od roku 2013 a pravidelně se dál vzdělávám.

KONTAKT

Chcete se na cokoliv zeptat? Napište mi. 

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů

tel. 604 966 459

 e-mail: ema@emayoga.cz

č. bankovního účtu: 1184640006/2250

IČO: 02288770